Průvodce Ruskem pro pana Blahu 3
Kapitola 3. – Životní úroveň
Pan europoslanec Blaha se v Moskvě fotil v obchodech s drahým spotřebním zbožím, aby světu dokázal, že Rusové se mají (navzdory nespravedlivým západním sankcím) celkem dobře. Jak se ale Rusové doopravdy mají? Mohou si dovolit automatickou pračku? Nebo perou prádlo na valše? A perou si Rusové vůbec prádlo? To se dozvíte v této kapitole.
Na úvod bych rád vyvrátil mýtus, že všichni Rusové jsou velice chudí a nemohou si dovolit ani běžné domácí spotřebiče. Pravda je ve skutečnosti taková, že někteří Rusové nejenže nejsou chudí, ale jsou naopak bohatí tak, že se vám o tom nejspíš ani nesnilo (pokud nejste Babiš nebo tak; nicméně Babiš s Havlíčkem spí jen zřídka).
Pro pana Blahu nebyl velký problém najít v Moskvě obchod s drahým zbožím, protože v Moskvě je takových obchodů velké množství. Nevím, jak je to teď, ale před rokem 2014 byla Moskva plná butiků se značkovou západní módou, prodávaly se tu pánské hodinky, na které si já nevydělám za celý život atd. Stejně tak v centru Moskvy uvidíte (mnohem častěji než třeba v Praze) velmi, ale opravdu velmi drahá auta (Ferrari, Lamborghini, Hummer, Bentley, Rolls-Royce– you name it). Což dokládám snímkem drahého auta před drahým obchodem, který jsem pořídil v centru Moskvy.
Jak je to možné, když nám tvrdili, že Rusko je chudá země a Rusové jsou chudí? Jak nám mohli takhle lhát? A lhali nám vůbec?
Pravda je samozřejmě taková, že v Rusku žijí bohatí lidé. Problém je nicméně v tom, že v Rusku je obrovská, ale skutečně příjmová nerovnost mezi bohatými a chudými. Tady trochu vykradu svou knížku o Ukrajině a dodám vám některá data, na která mě přivedl Michael Romancov v jedné ze svých skvělých přednášek.
Dnešní Rusko je totiž jedním ze států s největší sociální nerovností na světě. Široce rozevřené nůžky mezi extrémním bohatstvím a chudobou jsou třeba v Americe velké téma. V amerických médiích se často objevují obrázky honosných vil v Beverly Hills, před kterými stanují bezdomovci. V titulku se pak dočtete, že pouhé jedno procento nejbohatších Američanů vlastní cca 35 % veškerého majetku v zemi. A mluví se o tom, jak je to strašné, nespravedlivé, neudržitelné a jak to ti Američané se svým divokým kapitalismem přehánějí. Hrozné to asi je, ale jestli se Američané chtějí něčím utěšit, tak stačí, když se podívají do Ruska. Tam totiž 1 % nejbohatších vlastní 56,4 % veškerého majetku. A to je teprve děsivé číslo!
Řekli byste si, že jedno procento obyvatel nezní jako moc, ale chyba lávky! Pokud jste devátá nejlidnatější země světa, tak i jedno procento z necelých 150 milionů bude pořád v absolutních číslech docela hodně lidí. Vychází mi to přibližně na 1,5 milionu.
Takže znovu: v Rusku žije nejméně 1,5 milionu lidí, jejichž bohatství výrazně přesahuje běžnou středoevropskou představivost. Tito lidé nejenže si mohou dovolit koupit automatickou pračku, popravdě si mohou každých pár měsíců koupit celou továrnu na pračky, aniž by se to výrazně projevilo na jejich domácím rozpočtu. Rusko je možná docela chudý stát (z hlediska HDP na hlavu), ale pořád je to jedna z největších světových ekonomik (zejména díky obrovskému nerostnému bohatství). Pokud vám patří více než polovina 11. největší ekonomiky světa, tak nejspíš nebudete mít hluboko do kapsy.
Velká většina těchto absurdně bohatých lidí přitom bydlí v moskevské (a většina toho zbytku v petrohradské) aglomeraci. Kde tvoří nezanedbatelnou kupní sílu. To znamená, že pokud si v Moskvě otevřete obchod s něčím, co si může dovolit jen 1 % ruského obyvatelstva (třeba s vozy Ferrari), tak pořád budete mít 1,5 milionu potenciálních zákazníků. To je hodně! A proto je taky v Moskvě hodně obchodů s hodně drahým zbožím a tyto obchody se nemusejí bát, že zkrachují.
Díky sankcím to teď mají bohatí Rusové s utrácením svých nekřesťanských majetků trochu těžší, ale obávám se, že i po roce 2022 nebude pořád v Moskvě problém sehnat víceméně cokoliv, na co si vzpomenete. Prostě když je někde poptávka a když jsou někde peníze, tak tam bude i nabídka. Sankce nesankce.
Z výše uvedeného textu je nicméně myslím poměrně zřejmé, že 99 % Rusů si Ferrari dovolit nemůže (čímž se neliší od 99 % Čechů). Čím tedy jezdí ten zbytek moskevské (a obecně ruské) populace? Pravděpodobně něčím podobným, co vidíte na mé následující fotce (foceno také v Moskvě, jen o pár metrů dál).
Tak teď trochu opustíme dojmologii a zkusíme se vrhnout na tvrdá čísla. Řekněme, že nepatříte mezi to 1 % vyvolených, kteří si během divoké privatizace v 90. letech přivlastnili více než polovinu veškerého majetku v zemi. Řekněme, že jste celkem "běžný Rus". Tedy nepatříte ani mezi výjimečně bohaté, ani mezi výjimečně chudé obyvatele Federace. Jak na tom reálně ekonomicky budete ve srovnání třeba se svými bývalými středoevropskými koloniemi?
Nejprve se zaměříme na mediánovou mzdu, která má podle mě z hlediska životní úrovně výrazně větší vypovídací hodnotu než mzda průměrná (na kterou reálně většina lidí nedosáhne). Průměrnou mzdu totiž "ustřeluje" pár lidí s mimořádně vysokými příjmy, kdežto kolem mediánové mzdy se reálně pohybují platy většiny obyvatel dané země.
Schválně tu uvedu data pro rok 2019 – pro to "jak se žije v Rusku za Putina" je to myslím dobrý referenční rok, protože když dáme data novější, tak ta jsou strašlivě zatížená nejprve covidem a pak pro změnu válkou na Ukrajině, po které začal rubl dělat doslova psí kusy (padal, pak vystoupal, teď zase padá atd.). Přechod na válečnou ekonomiku a válečnou propagandu to celé znepřehlednil, takže bych se datům po roce 2022 raději vyhnul. Pokud si myslíte, že jsou teď na tom běžní Rusové "výrazně lépe" než v roce 2019, tak vám mohu, myslím, vcelku snadno dokázat, že nejsou (dostanu se k tomu na konci článku).
V roce 2019 byla mediánová měsíční mzda (průměr pro celou Ruskou federaci) 33 tisíc rublů, což bylo podle tehdejších kurzů (cca 35 Kč za 100 rublů) zhruba 11 500 Kč (cca 451 EUR, opět v dobových kurzech). Ve stejné době byla mediánová mzda v ČR něco přes 31 000 Kč. Mediánový český plat byl tedy zhruba 2,5 vyšší než ruský.
V Rusku je navíc problém v tom, že existují obrovské rozdíly mezi jednotlivými regiony. Mediánový plat v Moskvě byl v téhle době 66 tisíc rublů (23 tisíc Kč), kdežto třeba v Dagestánu byl jen 19 tisíc rublů (6 500 Kč). V Rusku je zkrátka důležité, kde se narodíte. U nás ostatně máte také velké rozdíly v platech mezi Prahou a třeba Litvínovem, ale tak brutální rozdíly jako v Rusku tu přece jen nejsou (jsme ostatně o dost menší země). Takže celonárodní průměr je v tomto směru zkrátka nejvíc vypovídající (je to přibližná mzda, kterou bere většina lidí v daném národě, bez ohledu na to, kde žijí).
Oukej, takže běžný Rus je zhruba 2,5x chudší než běžný Čech. Tedy přinejmenším tehdy, pokud se s ruským platem rozhodne žít v Česku. Co když je ale v Rusku všechno 10x levnější? V Rusku totiž neměli žádného Fijalu a děsivou pětidemoliční vládu, která vyhnala ceny másla do astronomických výšin a učinila tuto komoditu reálně nedostupnou pro naprostou většinu poctivě pracujících lidí. Ekonomická situace úplně všech lidí (kupodivu s výjimkou Andreje, kterému stouply příjmy) je tu díky Fialově drahotě tak špatná, že česká mafie už musela propustit několik soudců!
Pokud je skutečně v Rusku všechno 10x levnější, tak mohou mít Rusové pořád vyšší reálnou životní úroveň, i když berou 2,5x méně než my. Položme se tedy na následující otázku – pokud jde řadový Rus nakupovat do slavného obchodního domu GUM na Rudém náměstí (kde podle všeho natáčel i Blaha), a který vidíte na mé následující fotografii, najde tam všechno zboží 10x levnější než u nás?
Je tedy v Rusku levněji? Tak se koukneme na to máslo. V roce 2013 stálo máslo v ČR asi 160 Kč za kilogram. V Rusku stálo v roce 2013 (při dobových kurzech) máslo cca 191 Kč za kilogram. V Rusku tedy bylo dražší. V roce 2013 stálo kilo brambor v ČR 12,45 Kč. V Rusku stálo ve stejném roce kilo brambor asi 14,2 Kč za kg. Mám pokračovat?
Oukej, řeknete si… proč si ten Holý vybral zrovna rok 2013? Není v tom nějaká levárna? Jestli chcete vědět, proč jsem si vybral rok 2013, tak já vám to teda řeknu. Protože je to jediný rok, pro který jsem našel hezky srovnatelná data :-D Uznávám, že jsem se moc nesnažil – můžete si to zkusit sami.
No jo, ale co ten Fialovej? V roce 2013 se jeho drahota přeci ještě neprojevila. Oukej, tak si dáme rok 2024. To je tenhle rok, víme. Nějací Britové dali nedávno dohromady statistiku, kde vzali koš základních potravin (jako mlíko, chleba, rýži, vejce, sýr, maso, ovoce, zeleninu atd.) a porovnali, za kolik by ten stejný koš nakoupili v různých zemích. A srovnali to s minimální mzdou v dané zemi. A co jim vyšlo? Tak kromě toho, že v ČR je 4x vyšší minimální mzda než v Rusku, tak jim taky vyšlo, že zatímco v ČR si z minimální mzdy koupíte těch košů 5, tak v Rusku jenom 2,5.
No jo, ale co to máslo? Nevím přesně, jak to Fiala udělal, ale nějakým záhadným způsobem se mu povedlo zdražit máslo i v Rusku. Jen za posledních 10 měsíců totiž máslo v Rusku podražilo o čtvrtinu. Proč, Fialo, proč to těm Rusům děláš? Copak nevíš, že nás osvobodili od fašismu? A ty se jim takhle odvděčíš! Co špatného nám Rusové kdy udělali (kromě toho jednoho muničáku)? Co? Nic! Fijalo, odstup a jeď se jim s Blahou omluvit!
Je pravda, že oproti roku 2013 je už dnes v Rusku máslo levnější než u nás. Stojí asi 1000 rublů za kilo (225 Kč), kdežto u nás už stojí 275 Kč za kilo (data pro začátek listopadu 2024 v obou zemích). No jo, ale z toho pořád plyne, že zatímco běžný Čech si může za svůj současný mediánový plat (dnes cca 40 400 Kč) koupit 588 kostek másla, Rus si jich za svůj mediánový plat (dnes cca 14 500 Kč) koupí jen 246. Navíc při současné ruské inflaci (která je v čase vydání tohoto článku více než dvojnásobná než ta naše) dávám Rusovi kvartál, maximálně dva a Rus si ještě rád zajede pro máslo k nám, aby ušetřil.
A to se bavíme o másle, které je zrovna v ČR tak drahé, že z toho jde polovina populace do mdlob. Co ostatní potraviny a výdaje? Kdybychom dnes doprovodili Tuckera Carlsona do moskevského supermarketu, skutečně bychom zjistili, že některé zboží je výrazně (někdy až o polovinu) levnější než u nás. Například půlka chleba stojí v Moskvě jen 14,50 Kč, podobně jsou o hodně levnější třeba vajíčka nebo rýže. Pak máte ovšem produkty, které jsou cenově víceméně srovnatelné (1 litr mléka stojí v Moskvě okolo 21,50 Kč), případně je tam poměrně malý rozdíl oproti cenám v Praze (ovoce, hovězí maso atd.).
Chleba ani masa se nicméně nenajíte, takže co pivo? Točené pivo je v Moskvě dražší než v Praze. Půllitr domácího piva stojí v průměru skoro 80 Kč (350 rublů), což deklasuje i nehoráznou průměrnou pražskou cenu kolem 60 Kč. Podobně bude Moskvě dražší i víno, značkové oblečení, auto a vlastně vůbec skoro všechno, co je z dovozu. V Moskvě je ale zase oproti Praze o něco levnější bydlení - měsíční nájem za třípokojový byt mimo centrum by měl být kolem 23 000 Kč, v centru Moskvy i víc než dvojnásobek. Průměrně jsou moskevské nájmy asi o pětinu nižší než ty pražské, ale v Rusku zároveň výrazně ušetříte za energie (ty jsou levnější skoro o dvě třetiny).
Vysoká inflace, která u nás nedávno proběhla, skutečně způsobila, že naše ceny trochu odskočily od těch ruských. Teď se ale míra inflace u nás a v Rusku otočila, takže se ruské ceny začnou víc a víc přibližovat těm českým. Než k tomu dojde, co z toho vyplývá při srovnání životní úrovně (životní úrovní teď myslím čistě poměr platů a toho, co si za ně můžete pořídit) v Rusku a u nás?
Tak v případě Moskvy to nebude až tak strašné. Na Prahu (ani Brno, ani Ostravu) to sice nestačí, ale ten rozdíl nebude až tak propastný - reálně vaše příjmy poklesnou asi jen o 10 %. Přestěhování z Prahy do Moskvy tak víceméně odpovídá přestěhování z Prahy do nějakého trochu chudšího krajského či okresního města v Česku. Kdybyste ale zamířili do Petrohradu, tedy druhého nejbohatšího ruského města, tak tam už si (při tamních platech a cenách) pohoršíte oproti Praze zhruba o čtvrtinu (tedy jste zhruba na úrovni Karlovarského kraje, který je historicky nejhorší úplně ve všem). V Pskově, což je stále město v evropské části Ruska, kousek od estonských hranic, se už váš reálný příjem propadá zhruba na polovinu. A když se podíváte na venkov nebo nedejbože do oblastí, kde žijí ruské etnické menšiny, tak tam teprve začíná ta pravá diskotéka - tam je načase si začít pěstovat potraviny na vlastní zahrádce (jako to mnoho Rusů dělá), protože jinak budete mít opravdový problém s tamními platy důstojně přežít. Průměr životní úrovně pro celou Ruskou federaci bude tedy asi o polovinu horší než průměr životní úrovně pro ČR.
Jak s tím celým zamávala válka na Ukrajině? Vlastně ani moc ne. V Rusku v současné době roste HDP i platy, což obojí souvisí s přechodem na válečnou ekonomiku. Velký nárůst vojenské výroby zvyšuje HDP a ruský stát platí výrazně nadstandardně těm, kteří se podílejí na válečném úsilí (což je stále více lidí).
Válečná ekonomika je ale dlouhodobě neudržitelný model. Většina toho, co se vyrobí, je totiž určena k rychlé likvidaci. Růst platů i ekonomiky je prakticky celý financovaný z veřejné sféry – výdaje na obranu a bezpečnost dosahují zhruba 40 % rozpočtových výdajů. Tyto peníze pak pochopitelně budou chybět jinde (zdravotnictví, sociální sféra atd.), což se postupně začne čím dál víc projevovat na životní úrovni obyčejných lidí.
Růst platů, sankce a s nimi související rostoucí poptávka po zboží z dovozu – to všechno oslabuje rubl a zvyšuje inflaci. Ceny v Rusku letí nahoru a inflační spirálu se nedaří zastavit, ať si ruská centrální banka zvyšuje úrokové sazby, jak chce. U nás jsme zažili inflační krizi v roce 2022 a na počátku roku 2023 (víceméně jako důsledek kombinace dočasného kolapsu globálních dodavatelských řetězců během covidu a právě Putinovy agrese na Ukrajině), ale pak se inflaci podařilo zkrotit a teď u nás ceny rostou celkem normálním tempem (kolem 3 %). V Rusku se naopak inflace v tomto roce vyšplhala nad 8 % (což jsou oficiální údaje, které jsou podle všeho podstřelené) a je dost nepravděpodobné, že v nejbližší době zase klesne. Pokud se něco nezmění, ruská životní úroveň se začne dále propadat a nůžky mezi námi a Rusy se ještě více rozevřou.
Rusové prostě byli a jsou chudší než my. Nemusí se vám to líbit, můžete s tím nesouhlasit, ale tak to zkrátka je. Pokud si chcete, jakožto Čech s mediánovým platem, nasimulovat, jak se žije "běžnému" Rusovi ze střední třídy (aniž byste se museli stěhovat do Ruska), tak si snižte svůj měsíční příjem na polovinu a zkuste s tím vyžít při českých cenách. Pokud chcete vědět, jak se žije v nejchudších ruských regionech, snižte si svůj mediánový příjem na čtvrtinu. Jo a samozřejmě nechoďte do prodejen se západním zbožím, protože ty z Ruska v důsledku sankcí mizí. V tu chvíli budete mít přibližnou představu o běžné životní úrovni, která panuje v Rusku.
Tucker Carlson byl pak při svém údivu nad tím, jak levno v Rusku je, ještě komičtější. Protože americký mediánový plat (cca 111 tisíc Kč) je 7,5x vyšší než ten ruský. Ale tak zase mají ty zálohované vozíky!
Ano, běžní Rusové jsou nejméně 2x chudší než běžní Češi a chudí Rusové jsou zhruba 4x chudší, než chudí Češi. Ale to jim nemusí vadit, protože v Rusku se 1x ročně nekoná gay pride, což rozdíl v životní úrovni bohatě vykompenzuje. V Rusku se vám navíc nemůže stát, že vám stát bez vašeho svolení přeoperuje pohlaví vašeho dítěte, jako se to během Bidenovy vlády stalo naprosté většině Američanů. Proto hurá do Ruska! Vyhnete se tak mobilizaci, kterou po vítězných volbách vyhlásil Petr Pavel a nebudete muset do války. V Rusku totiž žádná válka ani mobilizace není. Štastnou cestu 😉
LIMITOVANÁ NABÍDKA!
Kdo z Vás by měl zájem o knížku s podpisem autora a případným vlastnoručně (příšerným rukopisem) psaným věnováním, tak si ji může objednat v mém novém e-shopu.
Knížka obsahuje pětici satirických povídek k pobavení i k zamyšlení, které se věnují problémům současné společnosti (od dezinformací a politických manipulací, přes multikulturní soužití až po existenciální krizi).
Pro velký úspěch papírové verze je teď dostupná i jako audiokniha. Namluvila ji navíc plejáda hereckých a dabingových hvězd: Petr Čtvrtníček, Jana Stryková, Michal Holán, Vasil Fridrich, Petra Horváthová a Roman Mrázik.
Najdete ji v české (i slovenské) Audiotéce a také v Audiolibrixu.
Pro nové texty na blogu sledujte facebookovou stránku Nihilista na balkonu.